enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Otomotivde kriz bitmiyor

Otomotivde kriz bitmiyor
28.03.2022
A+
A-

Pandemiyle birlikte yaşanan çip krizinden sonra yaşanan tedarik sorunundan kaynaklı dünyada araç üretimi azaldı ve satışlarda o ölçekte düştü. Otomotiv sektörü, çip krizini aşmaya başlamışken, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması başka bir sorunu gündeme getirdi.

Araçlarda kullanılan kablo tertibatı ve çip malzemelerinde kullanılan sarf malzemesi neon, kripton olan gazların temininde Rusya ve Ukrayna ciddi bir orana sahip. Bu konuda herhangi bir sorun yaşanması araç üretimini olumsuz etkileyecektir.

Konuyla ilgili TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam, Yüce Auto-Skoda Genel Müdürü Zafer Başar ve Yüce Auto-Skoda Türkiye Satış Direktörü Ulaş Örs açıklamalarda bulundu.

GAZLARIN TEMİNİNDEKİ SORUN ÜRETİMİ AKSATIR

Albert Saydam, “Ukrayna savaşı bize bilmediğimiz şeyler de öğretti. Kullandığımız hammaddelerin de ne kadar mühim olduğunu öğrendik. Ukrayna ve Rusya’nın dünyada yüzde 87’sini gerçekleştirdikleri, sadece çip malzemelerinde kullanılan sarf malzemesi neon, kripton olan gazların temininde herhangi bir sorun yaşanması araç üretimini olumsuz etkileyecek” diye konuştu.

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar

ARTIK FABRİKADAN KAYNAKLANAN SORUNLAR DA KRİTER

Zafer Başar ise, “Ukrayna-Rusya savaşıyla birlikte, kablo demeti temin ettiğimiz bir fabrikanın üretime ara vermesiyle araç üretimi planlarında da büyük değişiklikler oldu. Bugüne kadar Pazar tahmini yaparken fabrikadan kaynaklanan teknik sorunlar bizim için bir kriter olmazdı. Yeterli araç gelecek ve satacağız diye planlardık. Ancak fabrikadan bir bilgi geliyor ve o bilgi doğrultusunda hareket ediyoruz “dedi.

KABLO EKSİKSE, MOTOR GRUBUNUN ÜRETİMİNİ ETKİLER

Ulaş Örs de, “Bizim tedarik zincirimizde Ukrayna’dan gelen kablo tertibatı var. Bir araçta da bir kaç yüz metre kablo kullanılıyor. Mesela; motor üretiminde kablo eksikse, o motor grubunun üretimini etkiler. Ukrayna’da gerçekten hem madenler hem de tedarik zinciri Avrupa’nın çok önemli bir parçası. Şu anda ana merkezi Avrupa olan üreticiler bundan ciddi etkileniyor” açıklamasını yaptı.

 

kaynak: milatgazetesi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.